Onemocnění COVID-19

Onemocnění COVID-19

COVID-19 je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které může postihnout kohokoli.

COVID-19 je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Původcem COVID-19 je virus SARS-CoV-2, který se neustále vyvíjí a nové mutace mohou vyvolat závažnější formu onemocnění nebo mohou být nakažlivější. Onemocněním COVID-19 se již nakazilo více než 760 milionů lidí na celém světě (údaje k červenci 2023).

Příznaky a riziko hospitalizace

Mezi nejčastější příznaky onemocnění COVID-19 patří:

Horečka

Kašel

Únava

Ztráta chuti

Ztráta čichu

Objevit se mohou také bolesti v krku, bolest hlavy, svalů a kloubů, průjem, vyrážka, změna barvy prstů nebo podráždění očí. I když u většiny lidí s onemocněním COVID-19 se projevují mírné až středně těžké příznaky, u některých osob vede COVID-19 k závažným projevům vyžadujícím hospitalizaci či léčbu na jednotce intenzivní péče, případně k úmrtí.


COVID-19 v České republice

Virus SARS-CoV-2 stále cirkuluje a představuje vysoké riziko pro zranitelnou populaci. V průběhu podzimu a zimy 2022/2023 (1. 9. 2022–31. 3. 2023) bylo v České republice v souvislosti s onemocněním COVID-19 hospitalizováno 25 498 pacientů a zemřelo 1 716 osob.  

Rizikové faktory

Riziko infekce či závažného průběhu onemocnění COVID-19 mimo jiné zvyšují věk nad 60 let a nezávisle na věku je zvýšeno například u:

 • chronických onemocnění, zejména:
  • chronické plicní onemocnění, např. astma, CHOPN, cystická fibróza
  • srdečně-cévní onemocnění, vč. závažného vysokého krevního tlaku, 
  • obezita, 
  • cukrovka, 
  • chronické onemocnění jater a ledvin,
  • neurologické stavy, např. demence, Alzheimerova choroba, epilepsie, cévní mozkové příhody, roztroušená skleróza či další
 • imunitního systému oslabeného nemocí nebo užívanými léky (transplantace, chemoterapie, léky tlumící imunitní systém – např. kortikosteroidy)  
 • těhotných žen 
 • zdravotníků (vzhledem k vyššímu riziku vystavení infekci)
 • pracovníků a klientů zařízení sociální péče 
 • předčasně narozených dětí (starší 6 měsíců)

Lidé neočkovaní proti COVID-19 mohou mít v případě tohoto onemocnění 5× vyšší riziko hospitalizace a ve věku nad 50 let dokonce 14× vyšší riziko úmrtí než očkovaní.

Nakazit se a vážně onemocnět COVID-19 může kdokoli. Protože se virus vyvíjí a ochrana po předchozím prodělání nemoci není kompletní ani trvalá, doporučuje se OČKOVÁNÍ adaptovanou monovalentní vakcínou zaměřenou na variantu viru XBB.1.5 VŠEM OSOBÁM SE ZVÝŠENÝM RIZIKEM ONEMOCNĚNÍ, ZÁVAŽNÉHO PRŮBĚHU NEBO  KOMPLIKACÍ NEMOCI COVID-19.

Očkování by mělo být umožněno všem lidem, včetně dětí, pro které je očkovací látka schválena a které nemají žádnou kontraindikaci, včetně těch, které onemocnění prodělaly. 

Dlouhodobé následky

Kromě akutního průběhu COVID-19 se mohou po infekci virem, který způsobuje COVID-19, objevit i dlouhodobé potíže. Znát je můžete také pod pojmy ,,long covid“ nebo ,,post covidové potíže“. Dlouhodobé následky mohou zahrnovat například níže uvedená postižení organismu:

Úzkost, deprese, nespavost a další

Nevolnost, zvracení, nadýmání, průjem a další

Bolest hlavy, potíže se soustředěním a pamětí, ztráta čichu/chuti

Bolesti na hrudi, bušení srdce, zánět srdečního svalu, srdeční fibróza a další

Dušnost, únava, plicní embolie a další

Vypadávání vlasů, kožní vyrážka a další

Akutní poškození ledvin a další

Nově vzniklý diabetes, zhoršený existující diabetes a další

Web COMIRNATY
PP-CMR-CZE-0225