Onemocnění COVID-19

Onemocnění COVID-19

COVID-19 je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které může postihnout kohokoli.

COVID-19 je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Původcem COVID-19 je virus SARS-CoV-2, který se neustále vyvíjí a nové mutace mohou vyvolat závažnější formu onemocnění nebo mohou být nakažlivější. Onemocněním COVID-19 se již nakazilo více než 775 milionů lidí na celém světě (údaje k srpnu 2024).

Příznaky a riziko hospitalizace

Mezi nejčastější příznaky onemocnění COVID-19 patří:

Horečka

Kašel

Únava

Ztráta chuti

Ztráta čichu

Objevit se mohou také bolesti v krku, bolest hlavy, svalů a kloubů, průjem, vyrážka, změna barvy prstů nebo podráždění očí. I když u většiny lidí s onemocněním COVID-19 se projevují mírné až středně těžké příznaky, u některých osob vede COVID-19 k závažným projevům vyžadujícím hospitalizaci či léčbu na jednotce intenzivní péče, případně k úmrtí.


COVID-19 v České republice

Virus SARS-CoV-2 stále cirkuluje a představuje vysoké riziko pro zranitelnou populaci. V průběhu roku 2023 bylo v České republice v souvislosti s onemocněním COVID-19 hospitalizováno 20 474 pacientů a zemřelo
1 205 osob.  

Rizikové faktory

Riziko infekce či závažného průběhu onemocnění COVID-19 mimo jiné zvyšují věk nad 60 let a nezávisle na věku je zvýšeno například u:

  • chronických onemocnění, zejména:
    • chronické plicní onemocnění, např. astma, CHOPN, cystická fibróza,
    • srdečně-cévní onemocnění, vč. závažného vysokého krevního tlaku, 
    • obezita, 
    • cukrovka, 
    • chronické onemocnění jater a ledvin,
    • neurologické stavy, např. demence, Alzheimerova choroba, epilepsie, cévní mozkové příhody, roztroušená skleróza či další
  • imunitního systému oslabeného nemocí nebo užívanými léky (transplantace, chemoterapie, léky tlumící imunitní systém – např. kortikosteroidy)  
  • těhotných žen 
  • zdravotníků (vzhledem k vyššímu riziku vystavení infekci)
  • pracovníků a klientů zařízení sociální péče 
  • předčasně narozených dětí (starší 6 měsíců)

Lidé neočkovaní proti COVID-19 mohou mít v případě tohoto onemocnění 5× vyšší riziko hospitalizace a ve věku nad 50 let dokonce 14× vyšší riziko úmrtí než očkovaní.

Nakazit se a vážně onemocnět COVID-19 může kdokoli. Protože se virus vyvíjí a ochrana po předchozím prodělání nemoci není kompletní ani trvalá, doporučuje se osobám s vysokým rizikem závažného průběhu či infekce přeočkování v odstupu nejpozději 12 měsíců.

Dlouhodobé následky

Kromě akutního průběhu COVID-19 se mohou po infekci virem, který způsobuje COVID-19, objevit i dlouhodobé potíže. Znát je můžete také pod pojmy ,,long covid“ nebo ,,post covidové potíže“. Dlouhodobé následky mohou zahrnovat například níže uvedená postižení organismu:

Úzkost, deprese, nespavost a další

Nevolnost, zvracení, nadýmání, průjem a další

Bolest hlavy, potíže se soustředěním a pamětí, ztráta čichu/chuti

Bolesti na hrudi, bušení srdce, zánět srdečního svalu, srdeční fibróza a další

Dušnost, únava, plicní embolie a další

Vypadávání vlasů, kožní vyrážka a další

Akutní poškození ledvin a další

Nově vzniklý diabetes, zhoršený existující diabetes a další

Web COMIRNATY
PP-CMR-CZE-0272