Dlouhodobe nasledky

Dlouhodobé následky

Dlouhodobé následky se mohou týkat každého, kdo se nakazil virem SARS-CoV-2.

Doba zotavení po nemoci COVID-19 je u každého jiná. Kromě akutního průběhu COVID-19 se mohou po infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19, objevit i dlouhodobé potíže. A to i v případě mírného průběhu onemocnění. Znát je můžete také pod pojmy „long covid“, nebo „post covidové potíže“.

Dlouhodobé následky se mohou týkat každého, kdo se nakazil virem SARS-CoV-2, a to i v případě opakovaného onemocnění COVID-19. Příznaky se většinou objeví několik dní po prokázání nemoci, v některých případech pak později. Dlouhodobé následky byly zaznamenány i u osob, které si nebyly vědomé toho, že onemocnění COVID-19 prodělaly.

Zdravotní komplikace

V případě post covidových potíží není možné hovořit o jednom onemocnění. Diagnóza je založena na zdravotním vyšetření a anamnéze zahrnující mimo jiné prokázání onemocnění COVID-19 na základě pozitivního testu, příznaků nebo vystavení nákaze.

Dlouhodobé následky mohou být velmi různorodé, včetně únavy, dušnosti, nově vzniklého diabetu nebo zhoršení kontroly astmatu. Ovlivnit mohou různé orgány.

Úzkost, deprese, nespavost a další

Nevolnost, zvracení, nadýmání, průjem a další

Bolest hlavy, potíže se soustředěním a pamětí, ztráta čichu/chuti

Bolesti na hrudi, bušení srdce, zánět srdečního svalu, srdeční fibróza a další

Dušnost, únava, plicní embolie a další

Vypadávání vlasů, kožní vyrážka a další

Akutní poškození ledvin a další

Nově vzniklý diabetes, zhoršený existující diabetes a další


I mírný až střední průběh onemocnění COVID-19 je také spojován se zhoršením kontroly astmatu, kdy se po uzdravení u astmatiků objevilo 5× vyšší riziko potřeby zvýšit udržovací léčbu astmatu.

V návaznosti na dlouhodobé obtíže související s onemocněním COVID-19 byl také zaznamenán nárůst rizika nově vzniklého diabetu. Tato skutečnost přitom může na úrovni populace znamenat 3% až 5% nadměrnou zátěž diabetem.

Rizikové faktory

Podle odhadů se dlouhodobé následky týkají 10 až 20 % nemocných.

Závažný průběh onemocnění COVID-19 (hospitalizace)

Ženské pohlaví

Věk nad 40 let

Kouření

Obezita

Chronická onemocnění

Z chronických onemocnění zvyšujících riziko dlouhodobých následků je možné zmínit například cukrovku, úzkost a deprese, astma, CHOPN, sníženou funkci imunitního systému nebo ischemickou chorobu srdeční.

Webova stranka Comirnaty
PP-CMR-CZE-0192